Результати PISA циклу 2025 року вже буде оприлюднено незабаром

8 вересня 2026 року Організація економічного співробітництва та розвитку представить у Парижі у форматі глобальної онлайнової презентації перший том міжнародного звіту за результатами PISA-2025 «Учнівство, готове до майбутнього».

Напередодні цієї події ОЕСР опублікувала огляд «Нові результати PISA будуть оприлюднені незабаром: що нові результати PISA покажуть про успішне життя у складному світі», у якому стисло анонсовано змістові акценти першого тому міжнародного звіту та основні напрями аналізу зібраних даних. Зокрема, у цьому надважливому для всіх освітніх систем світу буде проаналізовано:

  • результати учнівства з природничо-наукових дисциплін, читання, математики та розв’язання проблем із застосуванням обчислювального мислення, а також зв’язок цих результатів із допитливістю, наполегливістю і самостійністю в навчанні;
  • спроможність 15-річного учнівства критично інтерпретувати наукові дані й докази, оцінювати достовірність інформації та застосовувати природничо-наукові знання для ухвалення рішень, адже провідною галуззю циклу PISA 2025 року була природничо-наукова;
  • готовність 15-річних підлітків долучатися до розв’язання проблем, пов’язаних із використанням природних ресурсів, охороною та відновленням довкілля;
  • використання інструментів штучного інтелекту для виконання шкільних завдань і зв’язок цих практик із соціально-економічним статусом, навчальними результатами, допитливістю, наполегливістю та самокерованим навчанням;
  • умови навчання учнівства (безпека і справедливість освітнього середовища, відчуття належності до закладу освіти, дисциплінарний клімат, поширеність булінгу, підтримку з боку сім’ї та закладу освіти, доступ до навчальних ресурсів і готовність закладів освіти до цифрового навчання) і взаємозв’язок цих умов із навчальними досягненнями.

Автори анонсу до першого тому звіту наголошують: нові результати дадуть змогу оцінити, наскільки сучасні підлітки готові навчатися, діяти й досягати успіху у світі, що стрімко змінюється. Адже готовність до життя в таких умовах залежить не лише від академічної підготовки, а й від установок учнівства, його самостійності та ініціативності, а також від підтримки, яку воно отримує від сім’ї та закладу освіти.

Представлення результатів є черговим етапом масштабного міжнародного дослідження, започаткованого ОЕСР у 2000 році. PISA-2025 — це вже дев’ятий і наймасштабніший цикл дослідження: в оцінюванні взяли участь понад 760 000 учнів і учениць, які репрезентують майже 33 мільйони 15-річних підлітків із 91 країни та економіки.

Нагадаємо, що в PISA-2025 оцінювали успішність учнівства в трьох основних галузях: природничо-наукових дисциплінах, читанні та математиці. Провідною галуззю цього циклу була природничо-наукова, а інноваційною стало навчання в цифровому світі (LDW). Тож у першому томі будуть представлені основні результати саме для цих галузей — трьох основних з особливою увагою до природничо-наукової й інноваційно «Навчання в цифровому світі». Натомість поглиблений аналіз процесів саморегульованого навчання як компонента спроможності навчатися в цифровому світі буде представлено пізніше, у другому томі, який планують оприлюднити у 2027 році. Також у межах PISA-2025 проводили опційне оцінювання з іноземної мови (FLA), у якому взяла участь і Україна завдяки фінансовій підтримці ЮНІСЕФ Україна. Його результати також планують оприлюднити наступного року.

Якщо для багатьох країн цикл PISA у 2025 році став уже дев’ятим, починаючи з 2000 року, то українське 15-річне учнівство і студентство уперше змогло долучитися до цього оцінювання лише у 2018 році, якраз напередодні запуску реформи Нової української школи, а також напередодні всіх тих випробувань, які істотно позначилися на всіх нас — пандемія COVID–19 2020-2021 років і повномасштабна війна. Та попри повномасштабну війну, Україна змогла забезпечити проведення дослідження і у 2022 році, і у 2025 році. Таким чином, PISA-2025 — це третій цикл участі України в PISA. На жаль, цього разу дослідження, зважаючи на безпекові умови, охопило лише 17 із 27 адміністративно-територіальних одиниць України.

Результати цього дослідження буде представлено в національному звіті, який буде оприлюднено разом із першим томом Міжнародного звіту. Презентація звіту за результатами проведення PISA-2025 в Україні стане головною подією першого дня VII Міжнародної науково-практичної конференції «EA-2026: освітні оцінювання вчора, сьогодні, завтра», яка відбудеться 8–9 вересня 2026 року. Ця подія об’єднає науковців, міжнародних і вітчизняних освітніх експертів, представників органів державної влади, освітніх інституцій, громадського сектору й учителів-практиків. Поєднання наукової й експертної думки, управлінського досвіду та шкільної практики дасть змогу не лише осмислити нові дані, а й обговорити, як перетворювати результати освітніх оцінювань на рішення, спрямовані на підвищення якості освіти в Україні.

Більше матеріалів за результатами PISA – на сторінці дослідження.

Подiлитися новиною: