ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ

Коли відбудеться ЗНО-2020?
Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання розпочнеться 25 червня тестуванням з математики і завершиться 17 липня тестуванням з хімії. Тестування з української мови і літератури відбудеться 30 червня, з фізики — 2 липня, з іспанської, німецької, французької мов — 6 липня, з англійської мови — 7 липня, з історії України — 9 липня, з біології — 13 липня, з географії — 15 липня.
Як дізнатися адреси пунктів тестування?
Запрошення-перепустку ви знайдете на інформаційній сторінці учасника ЗНО за три тижні до проведення оцінювання. Терміни проведення ЗНО залежать виключно від ситуації, яка складеться найближчим часом в Україні через карантин. Оскільки наразі строки проведення ЗНО невідомі, запрошень-перепусток на інформаційних сторінках ще немає.
Чи можна змінити пункт тестування?
Змінити місце проходження ЗНО можна, лише якщо учасник перебуває на відстані понад 150 км від раніше визначеного  пункту тестування або в іншій області.Випускники поточного року для зміни місця проходження ЗНО мають звернутися до свого закладу освіти. Що стосується інших категорій учасників, то вони можуть звернутися до свого регіонального центру: http://testportal.gov.ua/regions/. Регіональні центри оцінювання якості освіти кожен такий випадок розглядатимуть окремо.
Чи можливо змінити перелік навчальних предметів для проходження ЗНО?
Змінити перелік навчальних предметів для проходження ЗНО неможливо.  Внести зміни учасники могли лише до 24 березня 2020 року.
Хто може зареєструватися для проходження ЗНО в додатковий період?
Міністерство освіти і науки України прийняло рішення, що через загальнодержавний карантин усі, хто не встиг зареєструватися в основний період, можуть зареєструватися протягом додаткового періоду і взяти участь у додатковій сесії ЗНО.
Скільки триватиме додатковий період реєстрації?
Додатковий період реєстрації триватиме із 25 травня до 9 червня включно.
Чи відбудеться пробне ЗНО?
Так. Після завершення карантину всі зареєстровані учасники зможуть у звичному форматі пройти пробне ЗНО.
Як проходитиме ЗНО в умовах епідемії коронавірусу?
Формат і процедура проведення ЗНО у 2020 році не зміняться. Під час тестування в аудиторіях перебуватиме максимум по 15 учасників і по 2 інструктори, як того вимагають правила. Так, між учасниками в аудиторії обов’язковою є дистанція 1,2 м, і цього, безумовно, буде дотримано. У зв’язку із поширенням коронавірусної інфекції всіх учасників ЗНО та інструкторів буде забезпечено засобами індивідуального захисту й антисептиками. Приміщення провітрюватимуть і дезінфікуватимуть.
Чому Ви не будете проводити ЗНО онлайн?
На це є декілька вагомих підстав:

  • Застосування комп’ютерного оцінювання в поточному році порушить основоположні принципи ЗНО – принципи рівності і справедливості. У різних учасників є різні можливості щодо доступу до якісної комп’ютерної техніки, безперебійного Інтернет-з’єднання. Учасники із кращими соціально-економічними передумовами для навчання отримають у такому тестуванні переваги.
  • Результати тестування будуть значною мірою залежати від ІКТ компетенцій учасника тестування, а не тільки від рівня оволодіння тією чи іншою навчальною дисципліною. Наприклад, учасник тестування з української мови і літератури прекрасно пише власні висловлення, однак не володіє комп’ютерним набором, отже не зможе продемонструвати свої реальні навчальні досягнення на тесті.
  • Учасників комп’ютерного тестування неможливо однозначно ідентифікувати. Разом із учасником або замість нього / неї може працювати вчитель, репетитор тощо. Достеменно стверджувати, що над тестом працював конкретний учасник буде неможливо.
  • На сьогодні не існує розробленого програмного забезпечення для проведення онлайн тестувань для понад 350 тис. учасників. Розроблення і тестування такого продукту займе декілька років, до уваги потрібно буде брати не тільки можливість системи запропонувати тест на екрані, але й високий ступінь захищеності системи – неможливість стороннього впливу на результати тестування; правильне і однозначне фіксування результатів кожного учасника (уявіть собі, що результати одного з учасників будуть зафіксовані, як результати іншого учасника); правильність роботи системи за різних обставин (учасник випадково натисне на всі клавіші або в учасника вимкнеться комп’ютер).
Чому Ви не будете проводити ЗНО на відкритому повітрі?

Провести ЗНО на відкритому майданчику або стадіоні неможливо з низки причин. Передовсім через непередбачувані погодні умови: сонце, дощ, сильний вітер, які будуть заважати учасникам та інструкторам.

Не менш важливим фактором є безпека. Велика кількість учасників тестування одночасно в одному місці, навіть на відкритій місцевості, становить загрозу в умовах поширення коронавірусу. Водночас у таких умовах інструкторам буде важче проконтролювати процес тестування та не допускати списування. А обов’язкові заходи безпеки, а також деякі обов’язкові процедурні питання, на відкритих майданчиках чи у великих приміщеннях триватимуть значно довше, ніж в аудиторії.

Кожен учасник ЗНО має добре чути інструктора, який повідомлятиме важливу інформацію, зокрема час, який залишився до завершення тесту. Так само, за правилами ЗНО, учасники мають бачити годинник. Сторонні шуми на відкритій місцевості заважатимуть учасникам чути інструкторів та не дозволять сконцентруватись на тесті. Особливо це стосується складання ЗНО з іноземних мов, яке передбачає аудіювання та має проходити в тихому приміщенні.

Важливо, що на великих майданчиках немає ані парт, ані стільців. Здається, що цю проблему легко усунути, але залишаються питання про майно закладів освіти, а також про те, хто і як зможе ці меблі доставити.

Також відкриті майданчики ускладнять налагодження ефективної навігації учасників. При виході неминучими будуть черги та скупчення людей, що є небажаним в умовах поширення коронавірусу.

Чи будуть видалені з тестів ЗНО питання з програми квітня-травня 11 класу?

Цикл підготовки тестового зошита триває 3 роки, протягом яких їхній зміст проходить експертну оцінку, апробацію. Це забезпечує високу якість тестового інструмента і цим не можна нехтувати. Тестові зошити на ЗНО 2020 року вже зверстані та понад 70% з них вже надруковано. Заміна завдання сьогодні означатиме макетування і друк нових примірників.

Водночас у тестах дуже мало завдань, які ґрунтуються на навчальному матеріалі, що вивчається у квітні-травні 11 класу. Таке завдання може бути взагалі одне на весь тест. Передруковувати тираж тестових зошитів через таку малу кількість завдань недоцільно. До того ж модель ранжування результатів тестування знижує вплив зовнішніх чинників і УЦОЯО зможе статистично згладити певні прогалини у підготовці учасників через карантин.

Чи прийматимуть для вступу до ЗВО 2020 року сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти минулих років?
Згідно з  Умовами прийому 2020 року під час вступу до навчальних закладів вищої освіти будуть дійсними сертифікати ЗНО 2017 (окрім результатів ЗНО з англійської, французької, німецької, іспанської мов) 2018 і 2019 років.
Як можна отримати дублікат сертифіката ЗНО 2017, 2018, 2019 років?
Протягом 2019 року регіональні центри оцінювання якості освіти здійснюють відновлення та заміну сертифікатів ЗНО, що були видані у 2017–2019 роках. У разі втрати сертифіката, що був виданий до 2016 року, Український центр оцінювання якості освіти виготовляє витяг з відомостей результатів ЗНО. Порядок отримання документів описано в розділі «Дублікат сертифіката»