Співпраця Міжнародного фонду «Відродження» й Українського центру оцінювання якості освіти розпочалася понад 15 років тому із підтримки Фондом упровадження в Україні зовнішнього незалежного оцінювання. Безсумнівно, запровадження ЗНО стало найуспішнішою освітньою реформою. І як десять років тому, такі і нині ця абревіатура – це символ довіри для мільйонів випускників шкіл, які отримали можливість вступати до омріяних закладів вищої освіти на засадах чесності, прозорості, рівного й справедливого доступу.
МФ «Відродження» є надійним партнером Українського центру і сьогодні. Так, завдяки підтримці Фонду ми змогли забезпечити підготовку інструментів першого за часи незалежності загальнодержавного моніторингового дослідження якості початкової освіти (зі звітом за результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням), а також підготувати національний звіт за результатами міжнародного дослідження якості освіти PISA-2018 в Україні (зі звітом за результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням). Без перебільшення можна стверджувати, що ми отримали від Фонду підтримку важливих державницьких надзвичайно амбітних дослідницьких проєктів. Ці проєкти дали змогу освітянам усієї країни побачити об’єктивну картину стану нашої початкової та базової освіти, створили передумови для становлення вітчизняної системи моніторингу якості освіти, забезпечили формування спроможності України до реалізації політик в освіті, заснованих на даних, що є ґрунтом для виваженого й цілеспрямованого реформування освіти на сьогодні заради підвищення її якості.
Не менш важливою складовою співпраці Українського центру і Фонду є посилення культури освітніх оцінювань в Україні. Так, Фонд неодноразово підтримував нас у проведенні міжнародних конференцій з освітніх оцінювань. Ці конференції завжди були каталізатором удосконалення зовнішнього незалежного оцінювання, запровадження нових підходів до освітніх оцінювань, поширення передового вітчизняного й міжнародного досвіду в галузі освіти. Остання така конференція – VІ Міжнародна науково-методична конференція «Освітні оцінювання 2019. Здобутки й виклики на шляху забезпечення якості освіти» (ЕА-2019) – була проведена наприкінці 2019 року. Ініціаторами ЕА-2019 були Міністерство освіти і науки України й Український центр оцінювання якості освіти, підтримали захід Міжнародний фонд «Відродження», UNICEF в Україні, ГО «Освіторія», провідні установи в галузі освіти України, а також Організація економічного співробітництва і розвитку. Учасниками конференції стали понад 180 освітян з усіх куточків України й кількох зарубіжних країн. Упродовж заходу розглядалися актуальні питання реформування системи освіти України на основі об’єктивних даних. Із матеріалами конференції можна ознайомитися за посиланням.
Поступальний розвиток неможливий без планування, тому в межах спільного проєкту Міжнародного фонду «Відродження» й Українського центру оцінювання якості освіти за підтримки Міністерства освіти і науки України та Американських рад з міжнародної освіти було підготовлено ґрунтовний аналітичний документ «Стратегічні питання розвитку освітніх оцінювань в Україні до 2030 року». Цей документ є продуктом роботи групи експертів у галузі освіти та освітніх оцінювань, у якому репрезентовано детальний аналіз поточної ситуації в галузі освітніх оцінювань в Україні, а також пропозиції щодо її подальшого системного розвитку. Стратегію було схвалено Колегією при Міністерстві освіти і науки України, а також учасниками багатьох регіональних нарад в усіх регіонах держави. Основні ідеї документа вже імплементуються в нормативні акти, зокрема з 2021 року почнеться пілотування оновленого формату державної підсумкової атестації для здобувачів початкової освіти.
Український центр щиро вдячний Міжнародному фонду «Відродження» за багаторічну співпрацю, активне сприяння впровадженню реформ у сфері освіти нашої країни. Ми можемо ствердно говорити про те, що МФ «Відродження» завжди працював заради високої якості освіти для кожної української дитини, а отже, заради успішного майбутнього України. Сподіваємося, що наша плідна співпраця продовжуватиметься!