2025 рік у цифрах: підсумки

Цьогорічний досвід команди Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти став ще однією сторінкою історії освітніх оцінювань в умовах воєнного часу. 

За надскладних обставин нашій команді вдалося реалізувати все заплановане: учетверте провести наймасштабніші оцінювання на комп’ютерній основі — вступні випробування на бакалаврські та магістерські програми, а також іспити для вступу на навчання для здобуття ступеня доктора філософії, доктора мистецтва. 

Уявити обсяг роботи, що цьогоріч була проведена в межах вступних випробувань, допоможуть деякі дані.

Національний мультипредметний тест (НМТ) для вступу на бакалаврські програми

Аби кожен із 317 091 зареєстрованого мав змогу пройти НМТ для вступу на бакалаврські програми, в Україні й за кордоном було організовано й проведено тестування, що тривали 19 днів у межах основних і додаткових сесій. Для забезпечення цих оцінювань задіяли 7742 тимчасові екзаменаційні центри (ТЕЦ), створені на базі 1188 закладів та установ освіти, з них 104 — у 55 містах 33 країн.  

Під час кожної сесії використовували унікальну добірку тестових завдань із чотирьох навчальних предметів — трьох обов’язкових (українська мова, математика, історія України) та одного на вибір вступника (українська література, іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська), біологія, географія, хімія та фізика). Загалом для потреб проведення НМТ у 2025 році було створено 144 тестових добірки (4146 завдань). 

У НМТ 2025 року взяли участь і отримали результати понад 289 тисяч осіб. В основних сесіях узяли участь 284 460 вступників (з них 15 917 — за кордоном). Явка учасників основних сесій становила 91,86 % — в Україні, 84,98 % — за кордоном. Під час додаткових сесій пройшли НМТ більш ніж 5 тисяч учасників: в Україні — 4064 особи (74,88 % від кількості зареєстрованих), за кордоном — 1263 (65,24 % від кількості зареєстрованих). Докладніше про це — у традиційно підготовленому фахівцями Українського центру оцінювання якості освіти звіті за підсумками НМТ-2025 (том І та том ІІ).  

Єдиний вступний іспит (ЄВІ) та єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ) для вступу до магістратури

Як і вступники на бакалаврат, потенційні магістри мали змогу пройти тестування в Україні (під час основної та додаткової сесій) і за кордоном.

У 2025 році для проведення основної сесії ЄВІ було задіяно 2203 пункти тестування (з них 89 — за кордоном), які функціювали на базі 385 закладів та установ освіти (з них 14 — за кордоном), для ЄФВВ — 2261 пункт тестування (з них 154 — за кордоном) на базі 267 закладів та установ освіти (з них 16 — за кордоном). Під час проведення додаткової сесії ЄВІ було задіяно 144 пункти тестування на базі 122 закладів та установ освіти, для ЄФВВ — 290 пунктів тестування на базі 63 закладів та установ освіти. Для забезпечення проведення спеціально організованої сесії ЄВІ (І зміна) було задіяно 113 пунктів тестування у 21 області та м. Києві. 

Загалом в основній сесії ЄВІ взяли участь понад 78 тисяч осіб, у ЄФВВ – майже 69 тисяч. Під час додаткових сесій участь у ЄВІ взяли 4243 особи (67,90 % від кількості зареєстрованих), у ЄФВВ – 4195. Як під час основної сесії ЄФВВ, так і під час додаткової найвищим був показник явки вступників, які проходили предметний тест із права та міжнародного права (основна сесія – 86,15 %, додаткова – 69,47 %), найнижчим – з економіки та міжнародної економіки (основна сесія – 68,78 %, додаткова – 51,54 %). Для проходження вступних випробувань під час спеціально організованої сесії ЄВІ з’явилося 4435 осіб (87,23 % від кількості зареєстрованих для участі в ній). Повну інформацію про цей аспект нашої роботи у 2025 році подано в традиційному звіті.

Єдиний вступний іспит (ЄВІ) та єдине вступне випробування з методології наукових досліджень (ЄВВ) для вступу до аспірантури

Крім претендентів на магістерські програми, у межах ЄВІ було забезпечено тестування вступників на програми третього рівня вищої освіти (аспірантура). Новацією цього року було ЄВВ — іспит для осіб, які бажають здобути ступінь доктора філософії / доктора мистецтва. Тест оцінювання рівня підготовленості до навчання на третьому рівні вищої освіти.

Усього під час основного періоду реєстрації для проходження вступних випробувань до аспірантури було зареєстровано 14 818 вступників: для участі лише в ЄВВ — 1227, у ЄВІ та ЄВВ — 13 591.

Участь в основній сесії ЄВІ взяли 10 809 осіб, ЄВВ — 10 493. Явка вступників на ЄВІ  під час основної сесії становила 79,53 % від кількості зареєстрованих, на ЄВВ – 70,81 %. Під час додаткових сесій з’явилися для складання ЄВІ 1789 осіб (62,33 % від кількості зареєстрованих), для проходження ЄВВ – 1811 (56,26 % від кількості зареєстрованих). 

Інші оцінювання 

Крім вступних випробувань, у 2025 році Український і регіональні центри оцінювання якості освіти доклали багато зусиль для реалізації низки важливих заходів, пов’язаних із моніторинговими дослідженнями, а саме з міжнародним дослідження якості освіти PISA, підготовлення й презентування широкій освітянській громадськості звіту за результатами проведення вітчизняного моніторингового дослідження якості початкової освіти, а також апробацією інструментів стандартизованого підсумкового оцінювання для учнівства, яке завершує початкову школу, — пілотуванням ДПА-4.

Міжнародне дослідження якості освіти PISA 

Якщо говорити про дослідження PISA, то у 2025 році робота Українського центру оцінювання якості освіти як національного центру PISA відбувалася за двома напрямами. Один із них — інформаційна діяльність загалом. Так, українською мовою вже перекладено 130 випусків «PISA: у центрі уваги», які доступні на офіційному сайті PISA Ukraine

Поряд з інформаційним значущим напрямом роботи  у 2025 році в контексті дослідження PISA Український центр оцінювання якості освітизабезпечив підготовлення, організаційний супровід і координацію проведення основного етапу PISA-2025, який успішно відбувся навесні. Учасниками дослідження стали майже 9 тисяч 15-річних учнів і студентів із 298 закладів освіти 17 регіонів нашої країни.

У поточному циклі основною галуззю оцінювання була природничо-наукова, завдання з якої виконували майже всі учасники дослідження. Частина з них додатково проходила оцінювання з читання і математики, деякі підлітки виконували, крім того, завдання з інноваційної галузі циклу 2025 року «Навчання у цифровому світі» (Learning in the Digital World, LDW) та додаткової галузі оцінювання з англійської мови (Foreign Language Assessment, FLA).

Загальнодержавний зовнішній моніторинг якості початкової освіти (ЗЗМЯПО-2024) 

Навесні цього року було підготовлено й опубліковано два томи звіту за результатами третього циклу ЗЗМЯПО, основний етап якого проведено навесні 2024 року. Частина І містить результати аналізу чинників освітнього та позаосвітнього середовища, що впливають на навчальні досягнення учнівства початкової школи, а також дані про професійну діяльність, умови праці та благополуччя вчительства. Матеріали Частини ІІ узагальнюють результати анкетувань учнівства та вчительства і демонструють, як соціально-економічні, культурні, психологічні та шкільні чинники пов’язані з успішністю дітей. Протягом грудня проведено низку очних та онлайн-зустрічей з освітянами в регіонах.

Державна підсумкова атестація на рівні початкової школи (ДПА-4)

Навесні 2025 року було проведено другий етап апробації інструментів оцінювання й супровідних процедур у межах пілотування ДПА-4. Його учасниками стали 34 зацікавлені школи з різних регіонів країни, де 2072 випускники початкової школи з 91 класу  виконували тестові завдання з математики та української мови й читання. Фактично тестові завдання з української мови та читання виконували 1885 здобувачів освіти (91 % від загальної кількості учнів, визначеної наказом про затвердження переліку закладів пілотної ДПА-2025), завдання з усної взаємодії 1903 (92 %). Тестові завдання з математики виконували 1849 (89 %) учнів,  працювали із дослідженням 1816 (88 %). Докладніше про результати пілотування у відповідному розділі на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. 

Незалежне тестування в межах сертифікації педагогічних працівників 

Крім оцінювання рівня досягнень учнівства та вступників до закладів вищої освіти, Український центр оцінювання якості освіти у 2025 році забезпечив проведення незалежного тестування для 3047 учителів, з-поміж яких 1419 учителів початкових класів, 421 — математики, 424 — української мови і літератури,  337 — історії та 446 —  іноземної (англійської) мови. Із  них для проходження першого етапу сертифікації — незалежного тестування з’явилося 97,39 % учителів початкових класів, 93,35 % учителів математики, 96,23 % учителів української мови і літератури, 93,77 % учителів історії та 88,12 % учителів іноземної (англійської) мови.

Докладнішу інформацію про цей аспект нашої діяльності в цьому році можна знайти у відповідному звіті

Підсумовуючи у звітних документах результати напруженої роботи за рік, маємо констатувати: Український і регіональні центри оцінювання якості освіти у складних умовах повномасштабної війни зробили все, щоб зреалізувати заплановане. І це стало можливим завдяки тісній співпраці з багатьма партнерами в Україні та за кордоном.

Запорукою успішного проведення вступних випробувань стала ефективна взаємодія Комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки, Міністерства освіти і науки України та Українського центру оцінювання якості освіти.

Постійне вдосконалення спеціальної платформи, яку у 2022 році розробили висококласні українські програмісти  для проведення оцінювань на комп’ютерній основі, відбувається за постійної підтримки спільного проєкту Міністерства освіти і науки України та Світового Банка «Удосконалення вищої освіти в Україні заради результатів» (UIHERP).

Безперервність сесій вступних випробувань в умовах щоденних повітряних тривог та масованих обстрілів стала можливою завдяки ефективній взаємодії регіональних центрів оцінювання якості освіти з обласними та Київською міською державними адміністраціями, департаментами освіти та управліннями освітою, що давало змогу вчасно реагувати на виклики, які виникали під час організації та проведення тестувань.

Не менш цінним був і цьогорічний досвід проведення оцінювань за кордоном. Тут вступні випробування стали можливими завдяки активним комунікаціям Міністерства закордонних справ та посольств і консульств України в інших країнах, а також, безумовно, готовності й відкритості наших зарубіжних партнерів робити все можливе, щоб тестування відбулися.

Окремо хочемо згадати всіх залучених до роботи в тимчасових екзаменаційних центрах, пунктах тестування працівників — освітян, працівників поліції охорони і медичних працівників.

І, нарешті, підбиваючи підсумки 2025 року, маємо сказати про самих учасників вступних випробувань. Їхнє бажання рухатися вперед, готовність у цих складних умовах докласти всіх зусиль, щоб показати свій найкращий результат, уселяють надію, що майбутнє в нас, нашої держави є.  

Низький уклін захисникам і захисницям, завдяки яким ми маємо змогу працювати, навчатися та вірити в завтра. Разом ми збудуємо країну, якою пишатимуться прийдешні покоління!

Усе буде УКРАЇНА!

Подiлитися новиною: