Продовжуючи рубрику «Історія успіху», ділимося дійсно незвичайним досвідом учасника НМТ, який отримав на тестуванні 200 балів із французької мови, — Гліба Яковлева.
Погодьтеся: коли історія розпочинається зі слів: «Всім привіт! Мене звати Гліб і я той самий єдиний учасник НМТ, який пройшов тест з французької мови на 200 балів», — уявляєш амбітного, обдарованого юнака. Проте, прочитавши його історію до кінця, розумієш: перед нами ще й напрочуд цілеспрямований учасник, якому довелося через війну залишити рідний дім й в іншій країні починати все (ну, щонайменше, вивчення французької мови) з нуля.
Гліб — випускник Словʼянської загальноосвітньої школи № 5, що на Донеччині.
«Я можу зізнатись одразу, що в школі я був не найкращим учнем, — чесно розповідає юнак. — Після початку пандемії COVID у 2020 році мені ставало все важче й важче навчатися. Мені бракувало зібраності та організованості, тож частенько я міг забути про дедлайни для здачі якихось робіт. А найгіршими стали мої оцінки в момент, коли вперше потрібно було вийти з карантину на очне навчання і показати свої знання. Тож неважко здогадатися, що в мене з цього вийшло…»
А вийшло от що. У 2022/2023 навчальному році Гліб таки призвичаївся до ритму офлайнового / онлайнового навчання. Здавалося, усе вже мало б налагодитися, якби не… 24 лютого 2022-го. «Я памʼятаю цей день дуже гарно (мабуть, як і кожен українець). У цей день у мене в школі мала бути підсумкова контрольна робота з алгебри, тому ввечері 23-го я готувався до третьої години ночі. Потім я впав на ліжко та майже одразу заснув. Навіть через те, що о четвертій годині ночі “прилетіло” по великому місту, що за 16 кілометрів від нашого, я спокійно спав аж до самого ранку. На ранок до мене в кімнату зайшла мати та сказала: “Почалася війна”. Мені ще здалося спочатку, що, може, я сплю, але гучний удар неподалік швидко розвіяв усі мої сумніви», — з гіркотою згадує юнак.
Минув місяць від початку повномасштабного вторгнення. У школі вже розпочались онлайн-заняття. Оскільки сім’я Гліба мешкала в одному з найближчих місць до запеклих боїв, які тривають ще з 2014 року, батьки початку повномасштабного вторгнення вирішили, що найкраще Глібу та його молодшому братові разом із матір’ю виїхати за кордон. В евакуаційному потязі сім’я довго вирішувала, куди поїхати. Зрештою вибір зупинили на Франції, адже мама юнака в Україні була вчителькою французької.
Варто зауважити, що, хоча багаторічні воєнні дії та повномасштабне вторгнення назавжди закарбувалася в пам’яті, Гліб, як не дивно, не акцентує уваги на цій темі. Натомість він докладно розповідає про свій неймовірний досвід експрес-вивчення французької. А про це дійсно варто розказати. Тільки-но уявіть: хлопець вивчив нову мову «з нуля» лише за рік! Та ще й як вививча…
Парадоксально, але Гліб ніколи не вчив французької ні в школі, ні самостійно, ні разом з мамою, у якої, за його словами, на те завжди бракувало часу. Тим паче, що вона вважала: майбутнє за німецькою. Саме тому довгий час Гліб вивчав саме цю іноземну мову, навіть попри те, що вона йому не дуже подобалася.
Одначе погляди й уподобання змінив переїзд. З перших хвилин перебування у французькому регіоні Бретань юнак зрозумів, що попереду важкий шлях: бо ж він ні слова не розумів з того, що говорили французи! А потрібно було навчатися, орієнтуватися в найпростішому, зрештою, якось планувати своє майбутнє. Тож найперше почав думати, як організовувати навчання.
Увесь наступний рік Гліб присвятив французькій: наполегливо працював над нею в місцевому ліцеї, переглядав навчальні відео в YouTube та інші інтернет-джерела. Завдяки таким зусиллям зміг підготуватися та успішно скласти міжнародний іспит DALF C1 із французької мови. А далі на нього чекав НМТ. І, звісно ж, Гліб упорався з тестуванням із французької на відмінно, із чим його й вітаємо!
«Я можу сказати, що із появою Інтернету знайти матеріали для підготовки стало набагато простіше, — ділиться порадами з майбутнімм учасниками тестування герой нашої рубрики. — На YouTube є канали, де ви можете знайти відео з матеріалами для підготовки до НМТ, існує ціла купа застосунків, які також вміщують корисні матеріали. Я вивчив французьку граматику саме завдяки такій методиці. Усе можна знайти, треба просто пошукати».
Також майбутнім учасникам Гліб насамперед радить якомога раніше визначитися зі сферою свого майбутнього навчання та праці. Не обовʼязково одразу зупинятися на певній спеціальності, але хоча б приблизно окреслити свої пріоритети. Наприклад, спочатку можна виокремити ті предмети, які вам подобаються найбільше та з яких у вас найкращі результати. Потім подивитися, яких предметів із них більше — технічних чи гуманітарних. Наступний крок — пошукати в Інтернеті, які професії вам найбільше підходять. У разі якщо жодна з них вам не подобається, можете поцікавитися суміжними професіями, які підходять до тих предметів, які вам подобаються. Саме діючи за таким алгоритмом, юнак обрав сферу юриспруденції. По-друге, упевнений Гліб, ні в якому разі не слід відкладати підготовку на потім, готуйтеся завчасно! Навіть якщо ви й гадки не маєте про те, чим хочете займатися в майбутньому, — не забувайте про обовʼязкові предмети НМТ. Цього року це були українська мова та математика, тож хотіли учасники цього чи ні, вони мали їх складати. Тому не треба гаяти часу: до обовʼязкових предметів обов’язково варто починати готуватися заздалегідь!
Кумиром для хлопця є його мати, яка завжди допомагає, дає корисні поради, підтримує в усіх прагненнях (саме завдяки їй займався бальними танцями, ходив на заняття зі скрипки та вивчав англійську й німецьку). А ще своїм прикладом вона доводить синові, що навчатися цікаво й важливо. Зокрема, любов матері до літератури надихає Гліба більше читати, за що він їй безмежно вдячний.
Через війну хлопцеві складно уявити своє майбутнє. Звісно, він сподівається, що вона закінчиться якнайшвидше. Після перемоги та здобуття правничої освіти у французькому університеті юнак планує повернутися в Україну, щоб застосувати свої знання на її благо та разом з іншими українцями й українками, які були вимушені залишити рідні домівки, відбудувати нашу державу. А досвід, набутий у європейських країнах, упевнений Гліб, піде тільки на користь на шляху досягнення нашої з вами мети — відбудуємо зруйноване навіть кращим, ніж воно було!