Вступні випробування 2025 року

PISA-2025: коли відбудеться основний етап?

Упродовж 17 березня – 04 травня 2025 року в Україні триватиме основний етап міжнародного дослідження якості освіти PISA-2025. Це визначено наказом Міністерства освіти і науки України.

Наказом окреслено основні заходи, покликані забезпечити реалізацію в нашій країні процедур, визначених Організацією економічного співробітництва та розвитку, щодо підготовки й проведення в закладах освіти основного етапу дев’ятого циклу цього авторитетного міжнародного дослідження. Зауважимо, що пілотний етап, метою якого було відпрацювання процедур дослідження та апробація інструментів оцінювання, в Україні успішно було реалізовано навесні 2024 року.

У межах основного етапу PISA у 2025 році буде проведено тестування та анкетування 15-річних підлітків як цільової категорії дослідження, а також анкетування керівників із тих закладів освіти, що потраплять до вибірки. Варто зауважити, що вибірку закладів для нашої країни, як і для інших країн та економік — учасниць PISA, формує міжнародна агенція Westat. Ця організація гарантує, що відібрані заклади будуть «маленькою моделлю» системи закладів освіти нашої держави, у яких навчаються 15-річні. На жаль, як і в попередньому циклі PISA, основний етап якого було проведено у 2022 році, у 2025 році до вибірки не буде включено заклади освіти з тих регіонів, де безпекова ситуація не дає змоги проводити тестування та анкетування безпосередньо в приміщенні закладу. 

Нагадаємо, що в циклі PISA-2025 у фокусі уваги буде природничо-наукова освіта, яка до цього була в центрі уваги у циклах 2006 та 2015 років. Крім цього, традиційно будуть оцінюватися компетентності 15-річного учнівства в галузі математики та читання — ще двох ключових галузей PSA поряд із природничо-науковою. 

Інноваційною галуззю цього циклу стане навчання в цифровому світі (Learning in the Digital World), що передбачає оцінювання здатності 15-річних учнів використовувати цифрові інструменти для досягнення життєвих цілей. Крім того, у циклі 2025 року Україна візьме участь у додатковій опції PISA — оцінюванні з іноземних мов, а саме англійської. Долучення до цього оцінювання стало можливим завдяки фінансовій підтримці ЮНІСЕФ.

Насамкінець зазначимо, що для нашої країни це вже буде третій цикл PISA, адже вперше наші 15-річні підлітки брали участь у цьому дослідженні у 2018 році, а вдруге — у 2022-му. За підсумками попередніх циклів маємо значний масив цінних даних, увага до яких з боку освітян і управлінців, безперечно, може сприяти підвищенню якості вітчизняної освіти. У контексті ж майбутніх планів щодо участі закладів освіти нашої країни в основному етапі PISA-2025 важливо наголосити на такому: за підсумками цього етапу ми зможемо вже у 2026 році отримати актуальні дані, які допоможуть нам побачити, як повномасштабна війна позначилася на успішності нашого учнівства, а власне — на нашому майбутньому. 

Подiлитися новиною: