Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України впродовж 3–23 жовтня 2022 року Україна візьме участь в основному етапі міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022.
Провідною галуззю циклу PISA-2022 буде математика, а додатковою інноваційною – креативне мислення. Для України цей цикл буде особливим ще й з огляду на те, що ми вперше проводитимемо масштабне порівняльне дослідження в комп’ютерному форматі.
До вибірки увійшли ті заклади освіти, які визначила міжнародна агенція Westat. Результати PISA-2022 буде презентовано світовій спільноті в грудні 2023 року. PISA – унікальний проєкт, що дає змогу оцінити компетентності 15-річних учнів/студентів, які закінчують навчання в основній школі, із читання, математики та природничо-наукових дисциплін. Ці компетентності прямо не пов’язані з оволодінням шкільною програмою, водночас рівень їх сформованості засвідчує здатність учнів/студентів успішно навчатися й бути конкурентоздатними в сучасному інноваційному суспільстві – генерувати нові ідеї, розвивати власну систему знань, застосовувати її для вирішення актуальних, особистісно й суспільно значущих проблем.
Нагадаємо, що в квітні – травні 2021 року в 58 закладах освіти України було проведено пілотний етап міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022. Понад 2,5 тисячі учнів і студентів пройшли комп’ютерне тестування з читання, математики, природничих наук, креативного мислення, а також взяли участь в анкетуванні. Організатори дослідження отримали захопливі відгуки учасників оцінювання, які відзначили оригінальність і змістовність запропонованих завдань.
Із результатами минулого циклу дослідження можна ознайомитися тут. Окрім ґрунтовного звіту, починаючи з травня 2020 року аналітики команди PISA в Україні опублікували 20 мінізвітів за темою «PISA-2018: Україна в центрі уваги». Кожну публікацію присвячено окремому питанню: від матеріальних і нематеріальних ресурсів у закладах освіти та зв’язку їх з освітніми результатами до результатів учнів у кожній галузі PISA (читання, математика, природничо-наукові дисципліни). Щоб дані щодо нашої країни були більш показовими, у мінізвітах усі результати представлено на тлі даних референтних країн і середніх результатів по країнах ОЕСР. Ці та інші матеріали розміщено на офіційному сайті PISA України: pisa.testportal.gov.ua.