Аналітики Українського центру оцінювання якості освіти продовжують досліджувати дані міжнародного дослідження якості освіти PISA-2018. Із чергового випуску аналітичного матеріалу «PISA-2018. Україна у центрі уваги» ви дізнаєтеся, зокрема, про таке:
- В Україні більшість дітей іде до дитсадочка в 3 роки. Але є як ті, хто пішов раніше, так і ті, які зовсім не відвідували дошкільного закладу: 61% підлітків відвідували дошкільний заклад три й більше років, а 18,5% – менше року або й зовсім не відвідували дитячий садок.
- Серед учнів, які менше року відвідували дитсадок або й зовсім не відвідували його, більше тих, хто має низький соціально-економічний статус.
- В Україні мало помітний зв’язок між результатами учнівства із читання й часом, упродовж якого діти відвідували свого часу дитсадок.
- В Україні майже 70% 15-річних підлітків відповіли, що пішли до школи у віці 6 років, 20% – у віці 7 років, а ще 10% – у віці 5 років.
- У 15-річному віці 42% українських учнів навчаються в 9 класі, 57,3% – у 10 класі та 0,7% – в 11-му.
- В Україні учні, які почали ходити до школи у віці більше 6 років, у 15-річному віці мають трохи гірші результати із читання, ніж їхні однолітки, які розпочали навчання в 6 років або раніше, а ті, які пішли до школи у віці менше 6 років, навпаки, вищі.
- Учні 9-х класів або попередніх мають трохи гірші результати із читання, ніж їхні однолітки, які навчаються в 10 класі, а ті, які навчаються в наступному класі, мають ще кращі результати. Кожен рік перебування в закладі освіти додає до учнівських результатів.
- В Україні менш ніж 1% учнів повідомив, що хоча б один раз залишалися на повторне навчання в тому самому класі. Частіше залишалися хлопці та учні з низьким соціально-економічним статусом. Другорічники мають суттєво гірші результати із читання.
Нагадаємо, що восени 2022 року, попри всі труднощі та завдяки всебічній підтримці міжнародних партнерів, Україна успішно провела основний етап PISA-2022. Уже невдовзі команда PISA в Україні отримає базу даних цього циклу дослідження та розпочне роботу над її аналізом для підготовки національного звіту. Оприлюднення міжнародного та національного звітів за результатами PISA-2022 заплановано на грудень 2023 року.