Вашу дитину обрано для участі в міжнародному дослідженні якості освіти PISA-2025. У цьому розділі ви знайдете ключову інформацію про дослідження та його важливість.
PISA (Programme for International Student Assessment) – це міжнародне дослідження, яке оцінює компетентності 15-річних підлітків у понад 90 країнах світу.
Основна мета дослідження PISA – визначити, наскільки добре сучасна молодь підготовлена до викликів майбутнього.
PISA не оцінює окремих учнів / учениць чи студентів / студенток, а вивчає загальні тенденції в освітніх системах різних країн світу.
Наша країна у 2025 році вже втретє бере участь у цьому дослідженні. До цього українські 15-річні підлітки були учасниками досліджень 2018 та 2022 року.
Організацією та проведення дослідження PISA в Україні займається Національний центр PISA, яким визначено Український центр оцінювання якості освіти.
Участь у PISA-2025 допоможе освітянам та політикам отримати об’єктивну картину якості загальної середньої освіти в нашій країні на тлі результатів інших країн.
Та найважливіше те, що саме дані PISA є єдиним достовірним джерелом інформації про якість нашої базової середньої освіти:
- до панедемії COVID-19 (дослідження 2018 року),
- після пандемії (дослідження 2022 року)
- у час війни (поточне дослідження 2025 року).
Ця інформація допомагає покращувати практики викладання в закладах освіти й уживати правильних і ефективних управлінських заходів для покращення вітчизняної середньої освіти.
📌 Важливо:
- Завдання орієнтовані не на запам’ятовування матеріалу, а на вміння застосовувати знання в житті.
- Окрім тесту, дитині буде запропоновано заповнити анкету про її досвід навчання в закладі та поза ним.
Участь у PISA-2025 можуть брати підлітки, які народилися у 2009 році (у період з 01 січня до 31 грудня включно).
Оскільки провести оцінювання всіх учнів / учениць і студентів / студенток, які народилися 2009 року (а це понад 300 000 осіб), в усіх закладах освіти (а це понад 20 000 закладів) неможливо, міжнародна компанія Westst сформувала репрезентативну вибірку закладів освіти, які є типовими представниками сотень інших аналогічних закладів в Україні.
Таких закладів виявилося 298. У них було зібрано списки всіх підлітків, які народилися 2009 року, і вже із цих списків за спеціальною методикою було обрано понад 10 000 учасників і учасниць.
Те, що ваша дитина потрапила до вибірки учасників PISA-2025, означає, що вона є типовим представником учнівства чи студентства нашої країни, яке народилося 2009 року.
📌 Важливо: Тестування й анкетування в межах PISA анонімне та не впливає на оцінки дитини в закладі освіти.
Ось лише кілька найважливіших аргументів:
✅ У нашій країні для участі в PISA-2025 обрано всього трішки більше ніж 10 000 підлітків з 298 закладів освіти. Участь кожного відібраного підлітка – це шанс побачити нашу загальну середню освіту такою, якою вона насправді є.
✅ Результати вашої дитини – це можливість побачити, як повномасштабна війна вплинула на нашу освіту, на наших дітей і їхні навчальні досягнення. Участь у тестуванні й анкетуванні кожного з-поміж обраних підлітків надзвичайно важлива, адже тільки так удаться побачити повну й об’єктивну картину! А отже, це шанс прийняти правильні рішення задля підтримки як вашої дитини, так і всіх дітей у нашій країні.
✅ Для підготовки й проведення дослідження в Україні залучено тисячі осіб для виконання функцій відповідальних за пункт тестування, старших інструкторів, адміністраторів комп’ютерного оцінювання. Усі ці люди працюють, щоб створити максимально комфортні й безпечні умови для проходження вашою дитиною дослідження.
✅ Через економічні проблеми наша країна не мала змоги оплатити свою участь у дослідженні PISA 2025 року – а це тисячі доларів! Тому міжнародні організації, а саме Організація економічного співробітництва та розвитку та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ Україна), підтримали нас, заплативши потрібні кошти. Наша вдячність за цей жест підтримки має виявитися в участі в дослідженні кожної обраної дитини!
✅ Якщо за підсумками проведення дослідження в Україні участь у ньому візьме менша кількість учасників і учасниць, ніж того вимагають міжнародні стандарти, то результати нашої країни можуть бути виключені з міжнародної бази даних, а отже, ми не отримаємо надзвичайно потрібної нам інформації про нашу освіту в умовах війни.
📌 Важливо:
Якщо ваша дитина не візьме участі в тестуванні, то дійсна картина не буде повною, а отже, і висновки за підсумками проведеного дослідження можуть виявитися неточними. Тому варто докласти зусиль, щоб заохотити підлітків брати участь у дослідження й докладати максимальних зусиль для виконання всіх завдань, які тільки можуть.
Якщо ви маєте перестороги щодо участі вашої дитини – сконтактуйте з керівництвом свого закладу й обговоріть усі питання, що вас турбують.
Дослідження PISA буде відбуватися в приміщенні того ж закладу освіти, де зараз навчається ваша дитина. А отже, під час проведення сесій оцінювання PISA буде вжито усіх заходів безпеки, які визначені правилами вашого закладу.
Зокрема в разі повітряної тривоги тестування та анкетування буде припинено – і всі учасники й учасниці разом зі старшими інструкторами (особами, які проводять дослідження) спустяться в укриття цивільного захисту.
📌 Важливо: Безпека учнівства й студентства, яке бере участь в оцінюванні PISA, – наш пріоритет!
Організацією та проведенням дослідження PISA в закладі освіти опікуються:
- керівництво закладу освіти та
- представники Національного центру PISA, а саме:
- регіональний координатор PISA (в області чи м. Київ)
- відповідальний за пункт тестування (працівник закладу освіти)
- старший інструктор з проведення оцінювання (залучені особи)
- адміністратор з проведення комп’ютерного оцінювання (залучені особи)
Контролювати якість проведення дослідження в закладі мають право:
- монітори якості освіти PISA, призначені міжнародними партнерами
- зовнішні спостерігачі PISA, призначені Національним центром PISA/
Усі залучені до процесів підготовки й проведення особи докладуть усіх зусиль для проведення оцінювання за всіма стандартами PISA!
📌 Важливо: Усі залучені обов’язково підписують угоду про нерозголошення конфіденційної інформації!
У межах PISA-2025 оцінювання проводитимуть у таких галузях:
- природничо-наукові дисципліни
- математика
- читання
- навчання в цифровому світі
- англійська мова.
Однак кожен конкретний учасник чи кожна конкретна учасниця виконуватиме свій набір завдань. Наприклад, комусь будуть надані завдання з читання й математики, комусь – із природничо-наукових дисциплін, читання і навчання в цифровому світі. Окремі учасники виконуватимуть тест на читання й говоріння англійською мовою.
✅ Участь у PISA не потребує спеціальної підготовки, адже тести PISA компетентнісні і спрямовані на оцінювання готовності молоді жити в сучасному світі.
📌 Важливо: Незалежно від того, який набір тестових завдань буде надано вашій дитині під час участі в дослідженні PISA, – найважливіше, щоб дитина показала все, на що тільки вона здатна!
✅ Сесія оцінювання проходитиме в приміщенні закладу освіти у визначений день і час у межах освітнього процесу. Для цього керівництво закладу внесе зміни до розкладу занять і повідомить про це вашу дитину.
✅ Дослідження відбуватиметься у комп’ютерному форматі на спеціальній онлайновій платформі PISA.
✅ Заклад забезпечить учасників і учасниць усім необхідним: комп’ютерами чи ноутбуками, мишкою, папером для чернеткових записів, гарнітурою (якщо ваша дитина виконуватиме тест з англійської мови на говоріння).
✅ Роботу учасників і учасників в аудиторії координуватиме старший інструктор. Усі дії старшого інструктора чітко відповідатимуть вимогам, визначеним в «Інструкції для старшого інструктора» та «Сценарії старшого інструктора» – однакових для всіх закладів освіти і для всіх країн, які беруть участь у PISA. Відповідно до цих документів сесія оцінювання складатиметься з таких етапів:
- Вхід учасників і учасниць в аудиторію
- Знайомство, визначення правил роботи
- Вхід учасників і учасниць на платформу тестування PISA
- Ознайомлення учасників і учасниць з інструкцією щодо тестування
- Виконання учасниками і учасницями першої частини тесту
- Перепочинок учасників і учасниць
- Виконання учасниками і учасницями другої частини тесту
- Перепочинок учасників і учасниць
- Заповнення учасниками і учасницями анкети
- Завершення й подяка учасникам і учасницям
📌 Важливо:
Усі залучені до проведення сесій оцінювання в закладі освіти пройшли спеціальний тренінг. Це забезпечить однотипне проведення сесій в усіх закладах освіти відповідно до високих міжнародних стандартів.
- Під час тестування старший інструктор НЕ МАЄ права допомагати учасникам і учасницям виконувати завдання тестів.
- Під час анкетування старший інструктор МАЄ право надавати учасникам і учасницям пояснення щодо деяких запитань анкети.
✅ Поясніть дитині, що участь в оцінюванні PISA – це не змагання, а можливість показати свої вміння та зробити внесок у покращення вітчизняної освіти.
✅ Підтримайте дитину фізично та емоційно, наприклад, порадивши добре виспатися перед днем оцінювання.
✅ Переконайтеся, що дитина вчасно піде до закладу освіти в день оцінювання й матиме добрий настрій.
✅ Після тестування обговоріть зі своєю дитиною її досвід участі в оцінюванні й подякуйте їй за роботу.
Дякуємо вам за підтримку дослідження PISA в Україні!
Це наш спільний внесок у Перемогу й якнайшвидшу майбутню відбудову нашої країни!
📌 Докладніше про PISA
Якщо у вас виникли інші питання – ознайомтеся з іншим рубриками на цій сторінці або відвідайте офіційний сайт PISA в Україні.