Звіти / дані

У 2023 році вже вдруге масштабне (загальнодержавне) оцінювання для вступу на бакалаврські програми — національний мультипредметний тест (НМТ) — було проведено на комп’ютерній основі. Здійснити його дала змогу унікальна система тестування, створена, апробована й запущена роком раніше в надзвичайно стислі строки (лише за три місяці), а згодом упродовж року суттєво вдосконалена. 

Аби кожен вступник міг пройти НМТ, в Україні й за кордоном у 2023 році було проведено 24 зміни тестувань у межах основних і додаткових сесій. Крім України, НМТ адміністрували майже в усіх країнах Європи, а також у Канаді та США — загалом у 53 містах 32 країн світу. 

Для проведення 10 основних сесій (20 змін) НМТ, що відбувалися із 07 до 20 червня, було створено 6691 тимчасовий екзаменаційний центр (ТЕЦ) (з них 429  за кордоном). Вони функціювали на базі 702 закладів та установ освіти (з них 55  за кордоном). Додаткові сесії НМТ було проведено 17 та 19 липня 2023 року. Для цього було задіяно 155 закладів освіти (установ) в Україні та 20  за кордоном. На їхній базі протягом 2 сесій (4 змін) функціонувало 307 ТЕЦ (з них 67  за кордоном).

Загалом участь в НМТ під час основних сесій узяли 261 632 особи, що становить 93,04 % від кількості зареєстрованих учасників. За кордоном участь в НМТ під час основних сесій взяли 20 008 осіб. Явка учасників в Україні становила майже 94 %, за кордоном — понад 86 %. Участь у додаткових сесіях НМТ взяли 7749 осіб, серед них 2535 за кордоном, відповідно понад 82 %, за кордоном — понад 70 % від кількості зареєстрованих на ці сесії учасників.

Забезпечити змогу такій кількості вступників пройти тестування в складних умовах воєнного часу виявилося можливим завдяки плідній співпраці Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти з багатьма органами, установами й організаціями як в Україні, так і за кордоном. Попри ледь не щоденні повітряні тривоги, що в деяких регіонах були досить тривалими, регулярно здійснювані країною-агресоркою хакерські атаки, що спричиняли збої в роботі сервісу тестування, та чимало інших викликів, НМТ у 2023 році було успішно проведено, забезпечивши об’єктивний і якісний відбір вступників до вітчизняних закладів вищої освіти на бакалаврські програми. 

Основну інформацію щодо підготовки й проведення НМТ у 2023 році наведено в Офіційному звіті. У томі І звіту подано інформацію щодо підготовки до НМТ (нормативно-правове забезпечення, формування реєстраційної бази учасників), статистичні характеристики вибірки учасників тестування, інформацію про мережу ТЕЦ, а також наведено статистичні матеріали, зокрема щодо розподілу результатів тестування з кожного предмета  (українська мова, математика, навчальні предмети додаткового блоку) у розрізі різних параметрів. У томі ІІ звіту запропоновано по два зразки субтестів НМТ з усіх предметів 2023 року. До одного з варіантів наведено всі його статистичні та психометричні характеристики. 

Окрім звіту, у розділі  Портал відкритих даних подано знеособлені результати вступних випробувань на бакалаврат 2023 року (за основними та додатковими сесіями). Ця інформація дасть змогу експертам та аналітикам у дослідженнях якості середньої освіти спиратися на масові, цілісні й достовірні дані, отримані під час проведення НМТ.

Зауважимо, що результати НМТ 2023 року не зараховували як результати державної підсумкової атестації (ДПА), а використовували тільки для вступу до закладів вищої освіти в Україні. З огляду на це відповідні дані не може бути використано для формулювання висновків про навчальні досягнення всієї сукупності здобувачів освіти, які завершували здобуття повної загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році, а також для порівняння з даними щодо результатів ДПА попередніх років.

Представлення звітних матеріалів широкій громадськості відбулося 29 серпня 2023 року на YouTube-каналі Українського центру. У прямому етері директорка УЦОЯО Тетяна Вакуленко підбила підсумки проведення вступних випробувань та проаналізувала отримані учасниками результати. 

ОФІЦІЙНИЙ ЗВІТ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ НМТ У 2023 РОЦІ (ТОМ І) ОФІЦІЙНИЙ ЗВІТ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ НМТ У 2023 РОЦІ (ТОМ ІІ) OPENDATA. СТАТИСТИЧНІ ДАНІ НМТ/ОСНОВНОЇ СЕСІЇ ЗНО

Завантажити інформаційні матеріали у форматі PDF.