Запитання-відповіді

Чи обов’язково проходити сертифікацію усім педагогічним працівникам?
Ні. Важливо не ототожнювати сертифікації з обов’язковою для всіх атестацією педагогічних працівників. Відповідно до Положення про сертифікацію педагогічних працівників учителі беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від неї на будь-якому етапі.
Яка мета проведення сертифікації педагогічних працівників?
Метою сертифікації є виявлення та заохочення педагогічних працівників з високим рівнем педагогічної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.
З яких етапів складається сертифікація педагогічних працівників?
Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним, а саме із:

1) незалежного тестування учасників сертифікації (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти);

2) самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи);

3) вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи).

Хто може брати участь у сертифікації?
У 2025 році участь у сертифікації зможуть взяти не більше 1500 вчителів початкової школи, по 1000 вчителів  математики, української мови і літератури, історії та громадянських дисциплін, а також не більш ніж 500 учителів іноземної (англійської) мови.
Яке заохочення отримають вчителі, які успішно пройдуть сертифікацію?
Успішне проходження сертифікації дозволяє отримувати надбавку в 20% до зарплатні й може зараховуватись як проходження чергової (позачергової) атестації. Сертифікат дійсний три роки.

Скільки вчителів зможуть узяти участь у сертифікації 2025 року?

Цього року відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України участь у сертифікації можуть взяти:

  • 1500 учителів початкових класів;
  • 1000 вчителів математики;
  • 1000 вчителів української мови і літератури;
  • 1000 вчителів історії*;
  • 500 учителів іноземної мови, а саме англійської.

Чи має право брати участь у сертифікації учитель, який уже має сертифікат?
Педагогічні працівники, які мають документ про успішне проходження сертифікації у 2023–2024 роках або не змогли 2024 року успішно подолати хоча б один з етапів сертифікації (набрали менше ніж 60 % максимальної кількості тестових балів за підсумками незалежного тестування, або не подали результатів самооцінювання власної педагогічної майстерності чи подали їх із порушенням строку чи форми, або набрали меншу кількість балів за мінімально достатню для отримання сертифіката за результатами експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації), не мають права брати участі в сертифікації 2025 року. Цю норму визначено п. 5 ст. 49 Закону України про «Повну загальну середню освіту».

Коли потрібно реєструватися для участі в сертифікації вчителю англійської мови?
Попри те, що вчителі англійської мови, які виявлять бажання взяти участь у сертифікації, проходитимуть тестування у вересні, а вчителі чотирьох інших категорій — у лютому 2025 року, реєстрація для всіх категорій відбуватиметься в один період з 23 грудня 2024 року до 09 січня 2025 року включно.

Що входить до комплекту реєстраційних документів?
Потенційному учаснику сертифікації для надсилання до регіонального центру оцінювання якості освіти необхідно підготувати:

  • оформлену реєстраційну картку-заяву, яку згенеровано за допомогою сервісу;
  • власноруч завірену* копію паспорта громадянина України, а в разі його відсутності — іншого документа, що посвідчує особу;
  • власноруч завірену* копію документа, що підтверджує наявність чи відсутність реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП); 
  • довідку за зразком із закладу освіти**, де він працює за основним місцем роботи за відповідним профілем.

Педагогічний працівник, документи якого містять розбіжності в персональних даних, також повинен подати копію відповідного документа (свідоцтва про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові), та/або свідоцтва про шлюб, та/або свідоцтва про розірвання шлюбу).

* На копіях документів необхідно написати «Згідно з оригіналом» (без лапок), поставити підпис, зазначити ініціали та прізвище й дату засвідчення копії.

** У разі надсилання реєстраційних документів на офіційну адресу електронної пошти відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти в електронній формі учасник може використати сканкопію або фотокопію довідки.

Де взяти зразок довідки та ким вона має бути видана?
Зразок довідки розміщено на нашому сайті в рубриці «Сертифікація педагогічних працівників / Процедура реєстрації». Довідку видає заклад освіти, де вчитель працює за основним місцем роботи

Важливо! Під час оформлення та видавання довідки керівнику закладу освіти варто послуговуватися відповідним зразком і зазначати всю необхідну інформацію. Якщо в закладі не використовують кутовий штамп, місце для якого відведено в зразку довідки, довідку необхідно оформити на офіційному бланку. Зважте: оформлена не за зразком або неналежно оформлена довідка може стати причиною відмови в реєстрації.

Як дізнатися, чи успішно ви зареєструвалися?
За допомогою спеціального сервісу*, розміщеному на сайті Українського центру оцінювання якості освіти в рубриці «Сертифікація педагогічних працівників» можна перевірити, на якому етапі опрацювання реєстраційні документи. Для цього до нього необхідно увести номер реєстраційної картки-заяви. Тож занотуйте чи запам’ятайте його.

У разі успішної реєстрації в сервісі отримаєте логін і PIN-код для доступу до Кабінету учасника сертифікації раніше, ніж надійде лист-відповідь від регіонального центру оцінювання якості освіти засобами поштового зв’язку.

* Сервіс буде активовано одночасно зі стартом реєстрації. Проте  доцільно ним скористатися вже ПІСЛЯ надсилання комплекту реєстраційних документів до регіонального центру оцінювання якості освіти.

Що робити, якщо квоту вашої категорії вичерпано і сервіс не дає змогу сформувати реєстраційну картку-заяву?
Не поспішайте засмучуватися!
З 23 грудня до 06 січня триватиме лише основний етап реєстрації, під час якого в кожному регіоні країни зможе зареєструватися визначена наказом Міністерства освіти і науки України кількість учителів кожної категорії учасників сертифікації.
До того ж генерування реєстраційних карток-заяв може бути припинено достроково, якщо буде вичерпано загальнодержавну квоту для вчителів певної категорії.

Водночас уже 7 січня розпочнеться додатковий період реєстрації для участі в сертифікації педагогічних працівників 2025 року, який триватиме до 9 січня.
У межах загальної граничної кількості зможе згенерувати реєстраційну картку-заяву вчитель кожної категорії учасників сертифікації окремо 一 незалежно від квоти в тій чи тій області. Тож подати заяви зможуть усі охочі вчителі початкових класів, математики, української мови і літератури, історії та громадянських дисциплін, а також іноземної мови, які відповідають зазначеним вимогам до учасника сертифікації та які не встигли скористатися квотою свого регіону.