Оновлений формат ДПА на рівні 9-х класів буде проведено з метою отримання об’єктивної інформації щодо якості базової середньої освіти, з’ясування відповідності результатів навчання випускників і випускниць гімназій вимогам Державного стандарту базової середньої освіти, а також надання здобувачам освіти та їхнім батькам об’єктивної інформації про навчальні можливості й здобутки конкретного учня / конкретної учениці.
Отриману інформацію про загальний рівень базової середньої освіти буде використано для подальшого визначення шляхів підвищення якості освітньої діяльності та прийняття обґрунтованих рішень щодо напрямів розвитку базової середньої освіти. ![]()
Уперше апробацію окремих інструментів і процедур оновленого формату ДПА-9 буде проведено восени 2026 року. До апробації залучать 2000 учнів і учениць 10-х класів, які навчалися в школах, де пілотували навчально-методичне забезпечення Нової української школи на рівні базової освіти.
Учні й учениці виконуватимуть завдання з мовно-літературної (державна мова) та математичної освітніх галузей, які будуть виразно компетентнісними, тобто передбачатимуть застосування учнівством знань і вмінь на практиці. Важливо зауважити, що ці завдання будуть спиратися на Державний стандарт базової середньої освіти, а не на якусь конкретну модельну навчальну програму. Такий підхід зумовлений тим, що нині в школі учнівство може рухатися різними траєкторіями (навчатися за різними програмами), однак урешті досягаючи визначених у стандарті вимог.
На 2027 рік заплановано продовження пілотування ДПА-9. Буде апробовано доопрацьовані за підсумками апробації у 2026 році інструменти й процедури для оцінювання досягнень учнівства в мовно-літературній і математичній освітніх галузях, зокрема з використанням СОП. Також передбачено первинну апробацію інструментів з інших освітніх галузей (громадянська та історична, природнича, інформатична, іншомовна).
У 2028 році потенційно можливим є запуск повноцінної ДПА-9 із двох галузей — мовно-літературної (державна мова) і математичної, а також додаткове пілотування інструментів і процедур для інших галузей.
Отже, упровадження ДПА-9 як цілісної системи можливе не раніше 2029 року.